مشارکت مکتوب: وادی اول و تاثیر آن روی من
پنجشنبه 10 مهر 1399 ساعت 10:55 | نوشته ‌شده به دست مسافر پوریا | ( نظرات )

مسافر محرم در این مشارکت مینویسد: موفقیت چیزی جز تفکر مثبت نیست. زیرا ارتعاشات مثبت هستند که اتفاق‌های مثبت را رقم می‌زنند. همان‌طور که جسم انسان و شهر وجودی انسان نیاز به مراقبت دارد، ذهن انسان نیز نیاز به مراقبت دارد. داشتن تفکری مثبت عملی است اکتسابی که می‌توان با تمرین و ممارست به آن دست پیدا کرد


وادی اول: با تفکر ساختارها آغاز می‌گردد و بدون تفکر، آنچه هست روبه‌زوال می‌رود ...

لآیات لقوما یتفکرون (و نشانه‌هایی برای قومی که فکر می‌کنند، نهادیم)

وادی اول یکی از مطالب و آموزش‌های حائز اهمیت در کنگره است. بقول آقای مهندس دژاکام: "اگر در کنگره یک نفر فقط وادی اول را درست یاد بگیرد، کافی است. چون همه چهارده وادی در دل وادی اول نهفته است و می‌تواند پل پیروزی تلقی شود". خداوند میزان و ترازویی مانند عقل و ابزاری به نام تفکر به ما عطا کرده است که ما باید با تفکر و اندیشیدن راه و مسیر عقلانی و صحیح را در زندگی پیدا کنیم.

در وادی اول باید بیاموزیم که به چه چیزهایی فکر کنیم و به چه چیزهایی نباید فکر کنیم. زیرا فکر کردن و اندیشیدن انرژی زیادی را از انسان می‌گیرد و ما در کنگره آموختیم که انرژی و حال خوش، چه مادی و چه معنوی باشد برای انسان هزینه دارد و گاهی بسیار گران تمام می‌شود. مهارت تفکر و اندیشیدن در انسان یک مهارت اکتسابی است که این مهارت با شناخت انسان از تعاریف و مفاهیم بنیادی آن و با تمرین و ممارست درصحنه عملی زندگی روزبه‌روز بیشتر خواهد شد.

تفکر چیست؟تفکر و یا اندیشیدن کاری است ذهنی و درونی، و زمانی مطرح می‌شود که انسان با مسئله‌ای مواجه است و خواستار حل آن است. در این هنگام در ذهن انسان تلاشی برای حل مسئله آغاز می‌شود که این تلاش ذهنی را تفکر و یا اندیشیدن می‌نامند. ما هنوز دقیقانمی دانیم که این حرکت درونی چگونه انجام می‌گیرد. فعالیت برای حل مسئله از مراحلی تشکیل‌شده است که از تعریف صورت‌مسئله به‌طور شفاف، روشن و ملموس آغاز می‌گردد (همانند تعریف کامل و جامع صورت‌مسئله اعتیاد از سوی آقای مهندس دژاکام) و با پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای حل مسئله ادامه می‌یابد (همانند یافتن و کشف روش درمان DST )  و با بکار گیری عملی بهترین راه‌حل و یافتن جواب نهایی به پایان می‌رسد که البته بهتر است بگوییم "در مسیر دیگری قرار می‌گیرد" و به پایان نمی‌رسد زیرا ما در کنگره معتقدیم پایان هر نقطه، سرآغاز خط دیگری است.

 انسان بدون اندیشه متصور نیست و جهان هر کس به‌اندازه وسعت فکر اوست. برای خلق یک ساختار، ذهن انسان بسان یک بوم سفید نقاشی است که با تفکر و اندیشه خود تصویری زشت و یا زیبا بر روی این بوم ترسیم می‌کند. ازاین‌رو اهمیت شناخت تفکر و افکار انسان، تفاوت بین فکر و تفکر، دلایل خرابی تفکر انسان و اینکه درنهایت چگونه تفکر مثبت کنیم که تصویری زیبا بر بوم نقاشی زندگی‌مان نقش بندد، برایمان دوچندان می‌شود.

تفاوت بین فکر و تفکر (اندیشیدن) چیست؟ یکی از اساسی‌ترین روش‌ها برای ایجاد تفاوت و مقایسه این است که ما می‌توانیم یک صفت قدیمی و یا جدیدی را به یک فکر خاص نسبت دهیم. درحالی‌که تفکر (اندیشیدن) یک فرایند است و تنها شیوه و روشی برای پردازش دانسته‌ها است و جزئی از طبیعت حافظه و ذهن انسان است. ما می‌توانیم در مورد فکری کهنه در زمان حال تفکر کنیم و این از اساسی‌ترین تفاوت‌های بین فکر و تفکر است. داده‌ها هنگام ورود به مغز، مانند قطره‌های آب درون کاسه هستند که طلب عمق می‌کنند و از ما می‌خواهند که آن‌ها را به دریا برسانیم. ما با تفکر به افکارمان عمق می‌بخشیم.

تفکر حرکتی منسجم و متمرکز است و مانند شعاع نوری است که در یک راستا تابیده می‌شود. ولی افکار همانند نور پراکنده‌ای هستند که در همه جهت‌ها پخش می‌شوند و فاقد انسجام است. در فرایند تفکر، ما از نیروی حس برای حل مسئله استفاده می‌کنیم ولی افکار در ما حس‌هایی پدید می‌آورند و می‌توانند ما را با خود به هر جا و مکانی ببرند. تفکر، کمیتی است برداری و جهت‌دار و می‌تواند در جهت مثبت و یا در جهت منفی باشد.

اصلی‌ترین محرک برای تفکر و اندیشیدن، محرومیت و یا شکست انسان از چیزی و یا تلاش برای جلوگیری از آن است. و یا به عبارتی موقعی تفکر می‌کنیم که "خواسته‌ای" داشته باشیم. وقتی وارد کنگره می‌شویم می‌آموزیم که بزرگ‌ترین بدبختی برای انسان این است که انسان از فرماندهی و مالکیت بر جسم و جانش ساقط شود و اهریمنی بنام اعتیاد آن را به دست گیرد، آزادی‌اش به اسارت تبدیل شود، سلامتی‌اش به رنج و بیماری، توانمندی‌اش به عجز و ناتوانی و از مقام فرماندهی بر شهر وجودی خویش، بیغوله‌نشین عزلت و تنهایی تاریکی‌هایش گردد و چه محرومیت و شکستی بالاتر از این؟

چرا تفکر انسان خراب و فاسد می‌شود؟

استاد امین دریکی از سخنرانی‌های جهان‌بینی خود دلایل فساد و خرابی تفکر انسان را به دودسته و بخش اصلی تقسیم می‌کنند: دسته اول: دلایل مربوط به ناخالصی و عدم تزکیه انسان: یعنی همان قدرت مثلث جهالت (منیت، ترس و ناامیدی) در انسان. همان‌طور که در بالا اشاره شد، در فرایند تفکر، ما از نیروی حس برای حل مسئله استفاده می‌کنیم، حال اگر این حس در حین تفکر، احساس پالایش‌شده‌ای نباشد و مملو از منیت، ترس، ناامیدی، خشم، کینه و نفرت باشد درنهایت فرایند تفکر را فاسد می‌کند. 

دسته دوم: دلایل مربوط به ناآگاهی انسان: وقتی انسان مطلبی را نمی‌داند و در آن موضوع خاص به دانایی لازم نرسیده است، در ادامه و در فرایند تفکر گرفتار فریب و حقه‌های نفس می‌شود و چون قدرت تشخیص در آن موضوع را ندارد، درنهایت فرایند تفکر فاسد و خراب می‌شود.

تفکر مثبت چیست و چگونه مثبت بیندیشیم؟

در وادی اول باید بیاموزیم که به چه چیزهایی باید فکر کنیم و به چه چیزهایی نباید فکر کنیم. بقول آقای مهندس دژاکام : " گاهی تفکر زیادی کردن، مانند آب در هاون کوبیدن است (کنایه از کار بیهوده انجام دادن)". پس باید بیاموزیم که تفکر مثبت چیست و چگونه می‌توانیم مثبت بیندیشیم؟ زیرا همان‌طور که در تعریف تفکر عنوان شد، تفکر یک کمیت برداری و جهت‌دار است و می‌تواند هم در جهت مثبت و سازنده و هم در جهت منفی و تخریبی باشد.

مبحثی در فیزیک کوانتوم وجود دارد که به آن "اثر ناظر" می‌گویند که در آن با انجام آزمایش‌های علمی نشان می‌دهند که تمام اشیاء و موجودات هستی اثر ارتعاشی نیت و خواسته شمارا متوجه می‌شوند و در قبال همان نیت، فرکانسی هم بسامد با همان فرکانس ارسالی شما ارسال می‌کنند. هر چه قدر نیت یک شخص در هنگام شروع یک کار و در حین انجام آن کار مثبت‌تر باشد ارتعاشات بالاتری در آن کار جاری می‌شود و همین ارتعاشات هستند که نتیجه کار را رقم می‌زنند. هر چه قدر نیت شخص سالم‌تر و زلال‌تر باشد انرژی‌ها نیز بسامد بیشتری را جذب می‌کنند.

بنابراین برای داشتن تفکری سالم و مثبت، باید نیت و خواسته درونی سالم و مثبتی داشته باشیم و احساس ما در حین تفکر یک احساس پالایش‌شده و به‌دوراز هرگونه ضد ارزش‌ها مخصوصاً کینه، نفرت، عداوت، خشم، ناامیدی و منیت باشد. در این صورت است که طبق آموزه‌های ما از وادی اول، سه نیروی القاء، احیا و تحرک با تفکر ما همسو می‌شوند و درنهایت یک ساختار مثبت و سودمندی ایجاد خواهد شد.

موفقیت چیزی جز تفکر مثبت نیست. زیرا ارتعاشات مثبت هستند که اتفاق‌های مثبت را رقم می‌زنند. همان‌طور که جسم انسان و شهر وجودی انسان نیاز به مراقبت دارد، ذهن انسان نیز نیاز به مراقبت دارد. داشتن تفکری مثبت عملی است اکتسابی که می‌توان با تمرین و ممارست به آن دست پیدا کرد. امیدوارم با تفکر و اندیشه مثبت و سازنده در طوفان ناملایمات زندگی با بلم آموزش‌های کنگره به ساحل آرامش و حال خوش نزدیک شویم.

 

به قلم مسافر محرم، لژیون دوازدهم شعبه دانیال اهواز

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشاركت مكتوب،

برچسب‌ها: درمان اعتیاد،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر امین لژیون هفتم پنجشنبه 17 مهر 1399 03:51
خدا قوت آقا محرم عزیز چه زیبا و چه دقیق به مطلب پرداختید متشکرم از این همه نکته سنجی مستدام باشید
مصطفی لژیون۲ دوشنبه 14 مهر 1399 00:12
آقا محرم ..بسیار زیبا و روان ،ساری و جاری موضوع رو بیان فرمودین..اینگونه مطالب اثر گذاری بیشتری بر مخاطب دارند..خدا خیرتون بده..ن والقلم و ما یسطرون
مسافرجعفر شنبه 12 مهر 1399 09:33
احسنت به قلم شیوای شمااقامحرم.خداقوت بشما بسیارزیبا وپرمحتوابه موضوع اشاره فرمودید.درراه اهداف ثابت قدم ومستدام باشید.خسته نباشیدبه بچه های خوب وبلاگ شعبه
مسافر پوریا لژیون هشتم پنجشنبه 10 مهر 1399 15:44
درود برشما آقا محرم عزیز ... بسیار خوب به مطلب پرداختید. بسیار آموختم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
صفحات دیگر ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic