دستور جلسات هفتگی: صورت مسئله اعتیاد + تولد
جمعه 4 مهر 1399 ساعت 21:54 | نوشته ‌شده به دست مسافر پوریا | ( نظرات )
جلسه هفتم از دور پانزدهم جلسات آموزشی خصوصی کنگره 60 نمایندگی دانیال اهواز، با استادی کمک راهنمای مسافر فرشید، نگهبانی مسافر نوید و دبیری مسافر آرش با دستور جلسه  ( صورت مسئله اعتیاد) در روز  پنجشنبه3 مهر 1399 ساعت ۱۷ آغاز  در این نمایندگی آغاز به کار نمود.
در خلال برگزاری جلسه شاهد برگزاری مراسم تولد پنج سال رهایی و آزاد مردی کمک راهنمای مسافر عبدلله بودیم
خلاصه سخنان استاد:

سلام دوستان فرشید هستم یک مسافر، خداوند را شاکرم بابت این فرصتی که به من داد و از همه شما نیز سپاسگزارم بابت این فرصتی که به من دادید. خودم بسیار دل‌تنگ بودم چون شرایطی مثل این تولد پیش نمی‌آمد که به شعبه اهواز بیایم. خوزستان، اهواز و شعبه اهواز و تمام اعضای این نمایندگی به من خدمت زیادی کرده‌اند و باعث شده‌اند که من درک بهتری نسبت به خودم وزندگی داشته باشم و از این بابت از همه‌کسانی که این آموزش‌ها را به من دادند، اول از آقای مهندس، از راهنمایم و از همه عزیزانی که اینجا باهم خدمت کردیم و در حال خدمت هستند، از تمام سفر اولی‌ها و سفر دومی‌ها و نیز هم‌سفران، خیلی سپاسگزارم و همیشه شکر گذار خالق هستم که فرصت خدمت را به من داد.

دستور جلسه هفتگی " صورت‌مسئله اعتیاد" است. اگر الآن دنیا را از کمی دورتر نگاه کنیم به مصرف‌کنندگانی که در حال ترک هستند و یا کسانی که درگیر درمان هستند و به راه‌های مختلف رو می‌آورند، به پزشک مراجعه می‌کنند، به کمپ می‌روند، جلسات NGO ها را می‌روند، که یک گردونه فرسایشی است برای خودشان و برای خانواده‌هایشان و برای من نیز این‌چنین بود. خیلی فکر می‌کردم که چگونه می‌شود از این حالت بیرون بیایم و به درمان برسم. هیچ‌وقت مسئله آن برای من روشن نمی‌شد. تا زمانی که به کنگره آمدم و این مسئله را حس کردم. روز اولی که همراه مادرم به کنگره آمدم و اولین جمله‌ای که شنیدم که مواد مخدر بیرونی جایگزین مواد مخدر درونت شده است و همین باعث شد که یک جرقه‌ای در ذهن من خورد و حس کردم این حرف منتهی حرفی است که یک نفر راجع اعتیاد می‌توانست به من بزند و تنها حرف درستی بود که می‌توانست بزند. از همان لحظه حس کردم که اینجا یک مسیر روشن برای درمان اعتیاد گذاشته‌شده است.

صورت‌مسئله اعتیاد چه می‌گوید؟ از زمان سال‌های 30-1920 میلادی که اولین نشانه‌های وجود مواد مخدر طبیعی در بدن انسان یافت شد که بدن انسان یک سری مواد مخدر طبیعی تولید می‌کند که از خوابیدن، بیدار شدن، از روحیات و خلقیات و حرکات و خندیدن و گریه  کردن وزندگی کردن انسان به آن مواد بستگی دارد و کسانی که راجع به آن تحقیق می‌کردند بروز به‌روز بیشتر به اهمیت آن پی می‌بردند. و از طرف دیگر معضل اعتیاد به مواد مخدر بود که شاید هزاران سال بود که انسان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کرد و در همین سی‌دی‌های اخیر آقای مهندس که راجع به اعتیاد و مراسم آیینی که صحبت می‌کنند که در قبایل سرخپوستی این قضیه بود و خیلی‌ها درگیر مصرف مواد می‌شدند و نمی‌توانستند بیرون بیایند. اگر جوان بودند حکمی که برایشان صادر می‌شد حکم خطرناکی بود. یعنی این معضل شاید هزاران سال است که برای انسان‌ها روی زمین وجود دارد.

از آن‌طرف هم کشف اینکه مواد مخدر طبیعی در بدن انسان وجود داشته است، هم بوده است. کسی که بتواند این دو موضوع را به هم ربط بدهد و بتواند پیدا کند که یک مصرف‌کننده‌ای که ترک می‌کند و نمی‌تواند درمان شود و چندین بار برای درمان اعتیادش به کمپ می‌رود و بازهم با همه فشارهایی که تحمل می‌کند و نگاه‌های دیگران که با آن روبروست و بهایی که پرداخت می‌کند و تمام چیزهایی که از دست می‌دهد، نمی‌تواند موفق شود، دلیلش چیست، که آقای مهندس این دلیل را برای درمان اعتیاد پیدا کردند. اینکه اعتیاد مسمومیت مزمن نیست و اعتیاد جایگزینی مزمن است.  یعنی ماده مخدر بیرونی با ماده مخدر درونی فرد جایگزین شده است.

در کتاب چهارده مقاله ، یک مقاله‌ای که در مورد صورت‌مسئله اعتیاد هست بیان‌شده است و وقتی یک خانواده با همین دید قدیم نسبت به اعتیاد این مقاله را می‌خواند چقدر دید آن‌ها به اعتیاد از همان لحظه اول عوض می‌شود. یک مصرف‌کننده وقتی این مطالب را می‌خواند می‌بیند که چقدر مطالب برایش آشنا بوده و انگار حرف دلش بوده است که نمی‌توانست بزند. یک محقق وقتی‌که مطلب را می‌خواند می‌بیند که چقدر منطقی است و با علم او همخوان است. درون بدن شاید 270 نوع ماده مخدر ترشح می‌شود که اگر ما هر توانایی را از انسان می‌بینیم از توانایی جسمی و روحی، یک رابطه مستقیم دارد با این مواد شبه افیونی که درون بدن انسان ترشح می‌شود.

صورت‌مسئله اعتیاد روی این مواد مخدر فرود می‌آید و می‌گوید این مواد مخدر طبیعی بدن اگر به تعادل برسند هیچ مشکلی برای اینکه کسی دوباره به مصرف برگردد ندارد و می‌توان آن را در سه ضلع مثلث درمان اعتیاد (جسم،روان و جهان‌بینی) خلاصه کرد. یعنی اگر این سه ضلع به تعادل برسند پرونده اعتیاد برای مصرف‌کننده برای همیشه بسته خواهد شد و درمان اعتیاد در کنگره اتفاق افتاده است.

بخش دوم صحبت‌های من برمی‌گردد به تولد آقا عبدالله (کمک راهنمای محترم). ممنون بابت این لطف که باعث شدند من دوباره در نمایندگی دانیال اهواز حضورداشته باشم. به ایشان خیلی تبریک می‌گویم. آقا عبدالله از همان ابتدایی که آمدند سفر اول، به همراه هم‌سفرشان خیلی خدمت‌گزار خوبی بودند برای کنگره . من یادم است سال اول سال 91 بود که اولین ماه رمضانی بود که در شعبه اهواز برگزار می‌شد، کار پخت‌وپز را به ایشان سپردیم، آن شاید اولین نقطه‌ای بود که آقا عبدالله خدمتش را شروع کرد و این مسئولیتی که به عهده ایشان گذاشته‌شده بود باعث نشد که سفرشان خراب شود و سفرشان را خیلی خوب ادامه دادند.

شاید آن موقع برای یک سفر اولی یک مسئولیت بزرگ بود ولی از سال‌های بعد دیگران آمدند کنار ایشان و آشپزی کردند برای ماه مبارک رمضان. آقا عبدالله یک دوره مرزبانی خیلی خوب را سپری کردند و هم‌سفرشان نیز همین‌طور. ایشان تلاش کردند و به درجه کمک راهنمایی رسیدند و لژیون‌های خیلی خوبی دارند و نیز فرزندان خیلی خوبی دارند و من به ایشان خیلی تبریک می‌گویم و امیدوارم در این مسیری که انتخاب کردند ثابت‌قدم باشند و همیشه لطف خدمت از طرف خداوند به ایشان شامل شود. من دیگر صحبت نمی‌کنم و مشارکت را به عزیزان می‌سپارم. ممنونم که به صحبت‌های من گوش کردید.

اعلام سفر مسافر:

سلام دوستان عبدالله هستم یک مسافر، با آنتی ایکس تریاک، شیشه و متادون وارد کنگره شدم. دوازده ماه و دو روز باراهنمایی آقا فرشید سفر کردم, الآن پنج سال و پنج ماه هست که آزاد و رها هستم, در ضمن سفر سیگار به راهنمایی آقا فرشید با نیکوتین خوراکی انجام دادم و الآن چهار سال و یازده ماه هست که از بند نیکوتین هم آزاد و رها هستم.

آرزوی مسافر:

من آرزو می‌کنم که در تمام شهرهای خوزستان یک نمایندگی کنگره 60داشته باشیم تا بتوانیم این  پیام رهایی را به دیگرانی که نیازمند یاری ما هستند برسانیم.


خلاصه سخنان مسافر:

این جایگاهی را که من امروز دارم مدیون تک‌تک دوستانی هستم که در مشارکت‌هایشان به من لطف داشتند و همه آن‌ها در سفر همراه من بودند؛ ورود به کنگره برای هر مسافری همانند جرقه‌هایی از روشنایی و امیدواری است و سفر و درمانش با خاطرات زیادی همراه است؛ برای من هم این‌طور بود که آن جرقه آشنایی با کنگره از طریق همسرم اتفاق افتاد که ایشان هم به‌واسطه برنامه‌ای که آقای عباس امیر معافی در صداوسیما اجرا می‌کردند با کنگره آشنا شدند.

البته  من در ابتدا اعتماد نداشتم و می‌گفتم این‌ها هم مانند متادون درمانی فقط یک ماده جدیدی به مصرف اضافه می‌کنند و راه به‌جایی نمی‌برند؛ دو سال بعد من با اجبار و اصرار هم‌سفرم به کنگره آمدم؛ این همان نیروی منفی بود که در ابتدا سفر برای من خیلی قوی بود و با ورود به کنگره و دیدن پیراهن‌های سفید  جرقه‌ای در تاریکی برای من نمایان شد تا این‌که سفرم را شروع کردم. خب, الآن ره‌جو میرود از کلینیک داروی تمیز و مرتب و منظم می‌گیرد.

آن‌وقت این‌طور نبود و من با اوپیوم یا همان تریاک سفرم را شروع کردم که تهیه آن همچنین تقسیم کردنش به وعده‌های صد میلی‌گرمی, کار بسیار سختی بود؛ من واقعاً توی سفرم خیلی اذیت شدم اما چون اذنش صادرشده بود و خواست خودم هم قوی بود توانستم به درمان برسم؛ حتی مجبور شدم ساعت کارم را از بعدازظهر تغییر بدهم و صبح‌ها کارکنم تا بعدازظهر بتوانم در جلسات حضورداشته باشم که البته خیلی به من کمک کرد چون از آن به بعد صبح‌ها دیگر نمی‌خوابیدم؛ اما نهایت سفر سیگارم را که شروع کردم خیلی به سفر موادم هم کمک کرد و انرژی بیشتری برای ادامه داشتم؛ سه چیز در درمانم به من کمک کرد؛ یکی سفر سیگار, دیگری ورزش روزهای جمعه در پارک و نهایتاً حضور هم‌سفرم در کنگره؛ در سفر دوم, وقتی خدمتم  در مرزبانی به پایان رسید, به‌هم‌ریخته و آشفته شدم؛ چون در امتحان کمک راهنمایی هم قبول نشده بودم و جایگاه خدمتی نداشتم بنابراین احساس پوچی می‌کردم.

خیلی مهم است که دوستان از همین حالا به فکر جایگاه‌های خدمتی باشند؛ بالاخره  ماندم و در امتحان کمک راهنمایی شرکت کردم و موفق شدم؛ اما این شاید سخت‌ترین دوران سفر دومم بود چون برای آن خیلی تلاش کردم و هرروز ساعت پنج صبح برای امتحان بیدار می‌شدم و شروع به خواندن می‌کردم؛  بازهم هم‌سفرم بود که در این عمل به من  کمک کرد؛ ماندن در کنگره در کنار بیگانگانی که به قول مهندس از هر آشنایی آشناترند خیلی  لذت‌بخش است و من هیچ کجای زندگی‌ام این‌چنین لذتی ندیدم.

مسافر در کنگره 60 به چنان آرامش و جایگاهی  می‌رسد که دیگر رهایی پنج سال و شش سال اصلاً برایش مطرح نیست همه در حال آموزش گرفتن از علم کنگره  هستند. من  تا یک مقطعی از سفرم, برای رسیدن به جایگاه‌های بالاتر  خیلی عجله می‌کردم؛  روز تولد یک‌سالگی آقا فرشید برایم نوشت که رسیدن به قله اهمیتی ندارد، مهم‌تر از آن ماندن  در قله است؛ این پیام تلنگری به من بود  که برداشت و کسب آگاهی من از جایگاه خدمتی خیلی مهم‌تر است. الآن مهم‌ترین چیز برای من همان ساختن قالب است؛ همان‌طور که آقا فرشید شعبه دانیال را راه‌اندازی کردند اگر ما هم قالب مستحکم و استواری بسازیم می‌توانیم این پیام را به نقاط دیگر در استان خوزستان برسانیم تا  آن آرزویی که در ابتدا مطرح کردم انشا الله به وقوع بپیوندد. خیلی  متشکرم که به صحبت‌هایم توجه کردید.

خلاصه سخنان همسفر:

آزادمردی آقا عبدالله را به خودشان, راهنمای محترم و آقای  مهندس و خانواده بزرگ کنگره شصت تبریک میگویم؛ از این‌که در کنار ما هستید متشکرم؛ قبل از کنگره زندگی من و مسافرم سراسر تاریکی و ناامیدی بود و هر چه تلاش می‌کردیم به آرامشی که می‌خواستیم نمی‌رسیدیم تا این‌که به کنگره آمدیم و باوجود راهنمایی‌های آقا فرشید زندگی ما متحول شد؛ امروز من  زندگی خوبی  در کنار مسافرم و فرزندانم دارم و باوجود مشکلاتی که البته همیشه پیش روی ما هستند دیگر دچار تنگنا و ناامیدی نمی‌شویم و خودمان را نمی‌بازیم؛ بلکه به دنبال راه‌حل مشکلات می‌گردیم؛ خب همه این‌ها را مدیون آموزش‌های کنگره همچنین حضور و همراهی همه شما راهنمایان, مسافران, هم‌سفران, خدمتگزاران و حتی تازه‌واردیم محترم هستیم؛ از راهنمای عزیز خودم خانم مریم تشکر می‌کنم؛ جای ایشان همیشه در قلب من هست؛ از مسافرم تشکر می‌کنم که درجاهایی که من کم می‌آوردم همراه  و پشتیبان من بودند. خیلی متشکرم که به حرفه‌ایم توجه کردید.

شما را دعوت به دیدن گوشه هایی از این مراسم می‌کنیمخدمتگزاران جلسه


مرزبان کشیک مسافر احسان


گرد آوری: وبلاگ نویسان نمایندگی دانیال اهواز
 

 

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های آموزشی عمومی،

برچسب‌ها: درمان اعتیاد،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
حمیدرضالژیون ششم دوشنبه 7 مهر 1399 01:06
تبریک به مناسبت تولدوآزادمردی آقا عبدااله عزیز وهمسفرش وخداقوت به کمک راهنما محترم آقافرشیدگل وعزیز
محرم یکشنبه 6 مهر 1399 21:56
سلام و سپاس از جناب آقای تفرشی که شعبه اهواز را مزین به قدوم و منور به مشارکت علمی جامعشان نمودند. تبریک به کمک راهنمای محترم آقا عبدالله ...تا باد چنین بادا...
مصطفی،لژیون ۲ یکشنبه 6 مهر 1399 16:34
سپاس از آقای تفرشی..که بسیار برای شعبه اهواز تلاش کردند و در حقیقت رکن رکین پایه گذاری آن بودند..و تبریک به آقا عبدالله..راهنمای محترم و پر تلاش ..که مخصوصا در ورزش پارک نقش بسزایی داشته و دارند..آزاد مردی تان مبارک و پایدار ...شادکام باشید.
مسافرپوریا دانیال اهواز یکشنبه 6 مهر 1399 14:58
تبریک به آقا عبدلله کمک راهنمای محترم انشالله موفق و پیروز باشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
صفحات دیگر ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic