مشارکت مکتوب: وادی دهم و تاثیر آن روی من
جمعه 9 خرداد 1399 ساعت 19:13 | نوشته ‌شده به دست مسافر پوریا | ( نظرات )
در این زندگی نقش اول خود ما هستیم و دیگران مکمل هستند ممکن تأثیر کمی داشته باشد اما نقش  اصلی خود ما هستیم و همه کارها را خودمان انجام می‌دهیم و تغییر خود را در آینده می‌سازیم و این صفات چگونگی انسان را مشخص می‌کند.


سلام دوستان شهرام هستم کمک راهنمای مسافر


وادی دهم می‌گوید صفت گذشته در انسان صادق نیست چون انسان جاری است. این وادی ۲ قسمت دارد: قسمت اول به موضوع اشاره می‌کند و می‌گوید انسان می‌تواند صفات خود را عوض کند و لازم نیست باصفت‌های قبلی زندگی کند و قسمت دوم این را عنوان می‌کند: وقتی می‌گوید انسان جاری است یعنی چه و چرا انسان می‌تواند صفات گذشته خود را عوض کند؟

 می‌شود گفت: چون انسان درحرکت و در جریان است و در یک نقطه ساکن نیست، همین در جریان تغییر بودن می‌تواند صفات انسان را از صفتی به صفت دیگر منتقل و یا تغییر دهد. یکی از چیزهایی که رد این وادی به آن اشاره‌شده حرکت در جهت ارزش‌ها و در جهت غیر  ارزش‌هاست و این‌یکی از کلیدی‌ترین و مهم‌ترین مواردی است که  ره‌جو باید در طول سفر به‌دقت به آن توجه و به همه نکته‌های آن عمل کند و این حرکت را در خودش کامل کاربردی کرده باشد.

 شاید بتوان گفت که اگر یک فرد مصرف‌کننده این وادی را نگذراند، یعنی تغییر صفت در او انجام نگیر، امکان ندارد از اعتیاد خارج شود چون اعتیاد خودش یک صفت است و عامل ایجاد مجموعه‌ای از صفات در انسان و وقتی انسان آن صفات را تغییر داد تازه کار شروع‌شده است. در فرد مصرف‌کننده وقتی درمان در قسمت جسم به‌وسیله شربت تریاک انجام شد در قسمت جهان‌بینی و روان این وادی‌ها هستند که باعث تحول می‌گردند و در انتها وقتی این‌ها را انجام داد مجوز ورود به سفر دوم برایش صادر می‌شود در غیر این صورت اگر رهایی هم بگیرد باز چون صفت‌ها تغییر نکرده امکان بازگشت وجود دارد.

باید بدانیم که تغییر در صفات ظاهری هم داریم، مثلاً: یک  شخص مریض است بیماری دارد و قرار نیست تا آخر عمر با  او باشد و یا اضافه‌وزن دارد، فرد می‌تواند بیماری را درمان کند یا اضافه‌وزن را از بین ببرد و این انسان می‌تواند تغییر کند. این‌ها صفات ظاهری هستند و در یک بازه زمانی تغییرات انجام می‌شود ولی بعضی صفات هستند که مجموعه فضائل و رذایل، خوبی‌ها و بدی‌ها که مجموعه ارزش و ضد ارزش‌ها را می‌سازند و  این‌گونه صفت‌ها تغییرش کمی سخت‌تر است و این‌جور صفت‌ها زمان بیشتری می‌برد و کار و مقاومت بیشتری می‌خواهد. یک حدیث از حضرت علی داریم که می‌فرماید: تغییر صفت در انسان مانند جابجا کردن یک کوه است یعنی به‌سختی کار اشاره‌شده است و این موضوع ناممکن نیست بخواهید با تلاش می‌تواند کوه هم جابجا کنید بستگی به نیرو و زمانی که می‌گذاری دارد .

 

 در این وادی همان‌طور آقای مهندس اشاره می‌کند هم هشدار می‌دهد و هم امید ،هم صعود هم سقوط ،یعنی تغییر صفت از یک صفت خوب به بد یا از صفت بد به خوب باشد و این به‌واسطه اختیاری است که خداوند به انسان داده است و در موجودات در صور ظاهری موجودی نمی‌شناسیم که مانند انسان صاحب‌اختیار باشد حیوانات یک برنامه خاص خود رادارند و مثال توبه گرگ مرگ است از همین‌جا ناشی شده است برای یک حیوان این موضوع صادق باشد ولی برای انسان این‌طور نیست انسان دارای اختیار است و دوراهی قرار گرفت و می‌تواند راه  خیر و انتخاب کند یا راه شر تفاوت انسان با یک حیوان همین است.

نکته مهم در این وادی که تغییر صفت است باید بدانیم که نقش اصلی در تغییر صفت بر عهده خود انسان است و باید تغییر کند من هم که نقش اول بازی را انجام می‌دهند درست مانند یک فیلمن در این زندگی نقش اول خود ما هستیم و دیگران مکمل هستند ممکن تأثیر کمی داشته باشد اما نقش  اصلی خود ما هستیم و همه کارها را خودمان انجام می‌دهیم و تغییر خود را در آینده می‌سازیم و این صفات چگونگی انسان را مشخص می‌کند.

 

اما وقتی در کنگره نگاه می‌کنیم دقیقاً این تغییرات به‌خوبی حس می‌کنیم وقتی کسی وارد می‌شود اول نفرات سفر دومی ، راهنما ،مرزبانان و تازه‌واردها را می‌بیند خیلی از کسانی که وارد کنگره می‌شود اصلاً باور نمی‌کنند که دیگر افراد نیز روزی مصرف‌کننده بودند ، این افراد توانسته بودند تغییر کنند، عوض شوند،

 برای  من راهنما چگونه بوده ؟ من خودم روزی که وارد کنگره شدم اولین باری که به من گفتند که تو یک مسافر هستی و مصرف‌کننده نیستی و آن کلمه معتاد به‌کاربرده نمی‌شد و می‌گویند یک مسافر یعنی کسی که از یک نقطه‌به‌نقطه دیگر سفر می‌کند ، من قبل از اینکه مصرف‌کننده باشم ورزشگاه بوده‌ام، اهل مطالعه بودم با مصرف مواد مخدر همه این موارد از من گرفته شد.

 

من در کنگره مجدداً ورزش را شروع کردم و مورد بعدی من در کنگره وقت‌شناس شده‌ام به‌موقع کنگره می‌روم و حتی خیلی وقت‌ها  زودتر خودم را به آنجا می‌رسانم، زود قضاوت نمی‌کنم و حرف دیگران را گوش می‌کنم و بعد صحبت می‌کنم و همه  این صبور بودن را در کنگره یاد گرفتم و احترامی که به دست آوردم در خانواده، محل کار ،کنگره این‌ها همه نتیجه وادی دهم است و خیلی موارد مثبت دیگر

 

رفتاری که ما از خودمان انجام می‌دهیم نشان می‌دهد که من یک انسان راست‌گو هستم یا دروغ‌گو، انسانی هستم صبور یا عجول ،این واکنش که من نشان می‌دهم را نمایان می‌کند برای دیگران و هیچ‌کس مجبور نیستی را تا ابد نگه دارد و در بدترین شرایط ممکن است انسان کاری انجام دهد و بتواند خود را از مشکلات و از نگرانی‌ها  خلاص کند و به سمت خوبی خودش را سوق بدهد نکته مهم در این وادی در قسمت دوم این است که این وادی چه تأثیری روی من  داشته است و من به‌عنوان کسی که وارد کنگره شده‌ام این وادی چه تأثیری بر من داشته است ؟ و مهم‌ترین قسمت همین است اگر من کتاب‌ها را بخوانم و سی‌دی را گوش بدهم اما تأثیری در زندگی‌ام نداشته باشد هیچ تغییر در من به وجود نخواهد آمد.

فضولی کردن، غیبت کردن و قضاوت دیگران کردن ،دروغ‌گویی، خدا را شکر الآن این موارد خیلی کمرنگ شده‌اند و کاملاً قابل  احساس است  الآن بحث‌های بی‌مورد را انجام نمی‌دهم  که برای من فایده‌ای ندارد و باید خودم را تغییر بدم و من نمی‌توانم اجتماع را عوض کنم و کنگره به من یاد می‌دهد که خدمت کنم و این لطف  بزرگی است که خداوند برای خدمت‌گزارها به وجود آورده و خیلی شاکرم و در آخر می‌گویم خدا را شکر که اینجا هستم خدا را شاکرم که توانستم این آموزش‌ها را بگیرم و خدا را شکر بابت اینکه هستید که می‌توانم خدمتی انجام دهم.


تهیه و تایپ مسافر: ایرج لژیون اول

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشاركت مكتوب،

برچسب‌ها: درمان اعتیاد،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مصطفی.لژیون 2 چهارشنبه 14 خرداد 1399 12:24
خدا قوت ویژه به آقا شهرام بزرگوار..که همواره با انرژی مثبت، ومهمتر ازهمه حسن خلق مطالبشون رو عنوان می کنند.پایدار باشید.
مهرداد. دانیال اهواز یکشنبه 11 خرداد 1399 11:41
تشکر از آقا شهرام بزرگوار
مسافر آرش.لژیون پنجم شنبه 10 خرداد 1399 14:24
خسته نباشید و خدا قوت خدمت اقا شهرام عزیز.مثل همیشه اموزنده و زیبا بیان کردید
مسافر پوریا لژیون هفتم شنبه 10 خرداد 1399 11:22
خداقوت به آقا شهرام عزیز مطلب بسیار خوبی را به اشتراک گذاشتید
بابک لژیون دوم دانیال اهواز شنبه 10 خرداد 1399 03:06
بسیارعالی بیان کردی آقاشهرام خداقوت
حمیدرضا لژیون سوم جمعه 9 خرداد 1399 20:15
آقا شهرام عزیز مطالبی که بیان کردید خیلی زیبا و آموزنده بودند،خیلی ممنونم و یک خدا قوت هم خدمت دوستان گروه وبلاگ.پایدار باشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
صفحات دیگر ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic